Najpopularniejszy z zimnych sosów. Ulubiony dodatek do sałatek i wielu innych potraw. Sięgamy po niego śmiało, bardzo często nie zdając sobie sprawy, że majonez to bomba kaloryczna. Dlatego używajmy go z umiarem. A najlepiej poszukajmy jego zamiennika.
Majonez złą chlubę zawdzięcza głównie swojej kaloryczności (100 g zawiera około 700 kcal, a to przecież zaledwie kilka łyżek!). Są w nim jednak składniki, na które warto zwrócić uwagę, bo działają korzystnie na organizm.
Ważne jednak, aby wybierać majonez najlepszej jakości lub przygotować go samemu. Receptura jest prosta jajko, sok z cytryny (lub zmieszane ocet, musztarda i olej), sól oraz pieprz.
Majonez powstaje z olejów roślinnych, co jest główna przyczyną wysokiej kaloryczności produktu. Nie należy jednak zapominać, że tłuszcz tłuszczowi nierówny. Jeśli sos powstaje z dobrej jakości oleju (np. rzepakowego czy oliwy z oliwek), jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one korzystne m.in. dla układu krążenia, układu nerwowego czy skóry. Poza tym, dzięki obecności tłuszczów roślinnych, majonez jest doskonałym źródłem witaminy E, A, K oraz niewielkich ilości witaminy D.
Dobrej jakości majonez jest wolny od nasyconych kwasów tłuszczowych oraz od tłuszczów utwardzonych, a tym samym kwasów tłuszczowych typu trans. Kwasy te sprzyjają powstawaniu miażdżycy. Znaleźć je można w twardych margarynach oraz w małej ilości w maśle i mleku.
Fazę wodną w majonezie stanowi ocet lub sok z cytryny. O ile ocet spirytusowy nie jest korzystny dla zdrowia, o tyle niewielkie ilości octu jabłkowego sprzyjają spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.
Również majonez powstający na soku z cytryny jest wartościowy. Cytryna to źródło witaminy C, tak ważnej dla mocnych naczyń krwionośnych, odporności i ładnej skóry
Z kolei dodatek musztardy powstającej z gorczycy, poprawia nie tylko smak majonezu, ale również jego wartość odżywczą. W gorczycy znajduje się szereg korzystnych fitozwiązków, jest bogatym źródłem selenu, który działa przeciwutleniająco.
Złe dodatki.
Chociaż przepis na majonez wydaje się prosty, producenci chcąc zaoszczędzić, dodają do niego składniki nie zawsze korzystne dla zdrowia. Można wśród nich znaleźć gumę ksantanową, gumę guar, skrobię, białka sojowe, substancje stabilizujące czy konserwanty. O ile skrobia czy białka sojowe niewpływają negatywnie na organizm, o tyle guma guar i ksantanowa może wywoływać reakcje alergiczne oraz dolegliwości gastryczne. Z kolei często dodawany do majonezów konserwant E385 (EDTA wapniowo-disodowy) wiąże składniki mineralne, przez co częste spożycie przyczynia się do zachwiania równowagi mineralnej. Produkty zawierające tą sól nie powinny być podawane dzieciom poniżej drugiego roku życia.
Szeroką gamę substancji dodatkowych znajdziemy zwłaszcza w majonezach typu light. Lepsze dla naszego zdrowia jest więc zjedzenie mniejszej ilości majonezu tradycyjnego.
No i oczywiście zły cholesterol.
Z uwagi na obecność żółtka, majonez jest również bogatym źródłem cholesterolu. W 100 g jest go aż 65 mg. Nie należy jednak skreślać cholesterolu całkowicie ze swojej diety. Jest to składnik niezmiernie ważny dla organizmu. Nie można ograniczać go szczególnie małym dzieciom, ponieważ jest on istotny dla rozwoju układu nerwowego. Wraz z wiekiem oraz czynnikami środowiskowymi osłabia się jednak naturalny mechanizm kontroli poziomu cholesterolu w organizmie, a jego wysokie stężenie we krwi sprzyja powstawaniu miażdżycy. Dlatego też należy zmniejszyć jego spożycie w diecie osób dorosłych do 300 mg/dziennie.
Producenci wyszli naprzeciw osobom ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i stworzyli majonezy bez dodatku jajek, a wiec również bez cholesterolu (w olejach nie ma cholesterolu, jedynie stanole roślinne). Ponieważ jednak związki zawarte w jajku pozwalają na powstanie emulsji, w produktach tych musi znaleźć się więcej substancji dodatkowych, w tym emulgatorów.
A oto podam Wam przepis na majonez nie zawierający cholesterolu który tak źle wpływa chociażby na nasze serce.
Składniki :
2 białka jaja
1 łyżeczka musztardy Dijon
1/2 łyżeczki soli
odrobina świeżo mielonego czarnego pieprzu
250ml delikatnej oliwy z oliwek
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka musztardy Dijon
1/2 łyżeczki soli
odrobina świeżo mielonego czarnego pieprzu
250ml delikatnej oliwy z oliwek
1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie:
Białka ubijamy z sokiem z cytryny, musztardą, szczyptą pieprzu i solą mikserem na najniższych obrotach (do połączenia się składników). Nie przerywając miksowania dodajemy oliwę bardzo cienkim strumieniem i ubijamy. Po dodaniu całej oliwy zwiększamy obroty miksera i ubijamy majonez tak długo, aż zgęstnieje. Gotowy majonez przekładamy do słoiczka i trzymamy nie dłużej niż tydzień w lodówce.