piątek, 4 kwietnia 2014

Sałatka z rucolą.




Składniki:
pół paczki rukoli
ok. 10 kaparów
ok. 10 czarnych oliwek
kilka suszonych pomidorów
10g oliwy z oliwek
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka octu balsamicznego
1 sprasowany ząbek czosnku
pieprz ziołowy
...
Rukolę opłukujemy w zimnej wodzie. Dodajemy kapary, pokrojone w plasterki oliwki oraz pokrojone w drobne kawałki suszone pomidory. Z pozostałych składników przyrządzamy sos.

Łatwa,smaczna i zdrowa sałatka.

Smacznego :)

Iluzja Delboeuf’a




Istnieje coraz więcej dowodów na to, że rozmiar talerza wpływa na ilość spożywanego jedzenia. Głównym celem badań było odkrycie czy iluzja Delboeuf’a, czyli złudzenie optyczne, polegające na ocenianiu wielkości obiektu poprzez porównanie go z otoczeniem, może wyjaśnić przyczynę tego zjawiska.


Jak przeprowadzano badania?
Podczas badań przeprowadzono 5 eksperymentów. W pierwszym z nich, grupie studentów college’u pokazano w specjalnej szklance jaką porcję zupy powinni sobie nałożyć do naczynia o innej wielkości. W kolejnym, badanym pokazano porcję płatków, którą mieli odtworzyć na talerzach o mniejszym bądź większym obwodzie. Kontrast kolorów między naczyniem a tłem został zmieniony. Trzeci eksperyment, polegał na tym, że uczniom po pokazaniu docelowej porcji płatków, kazano narysować okrąg o tej samej średnicy na mniejszym bądź większym talerzu. W czwartym eksperymencie poproszono uczniów o nałożenie tej samej ilości płatków do naczynia mniejszego lub większego od pokazowego, lecz uprzedzono ich przedtem o iluzji Delboeuf’a. W ostatnim, grupę 60 dorosłych rozsadzono przy dwóch stołach, na które podawano makaron z czerwonym, bądź białym sosem. Rozdano im losowo czerwone i białe talerze.



Jak uniknąć przejadania się?
Wyniki tych badań wskazują na to, że iluzja Delboeuf’a może być odpowiedzią na to dlaczego i w jaki sposób rozmiar naczynia wpływa na wielkość nakładanej porcji. Ogólnie wykazano, że ludzie nakładają zbyt mało jedzenia, kiedy dostają mniejsze naczynie, a zbyt dużo, gdy jest ono większe. Zwrócenie uwagi na ten efekt i odpowiednie wyedukowanie badanych zredukowało wcześniej opisane zjawisko. Taki sam efekt ma zmniejszenie kontrastu kolorów między naczyniem a jego otoczeniem (stołem czy blatem).