wtorek, 19 lipca 2016

Czy samotność wpływa na nasze zdrowie?



Problem samotności dotyka coraz więcej to osób. Gdy ja wpadłam w samotność sądziłam że jestem jedyna gdyż otaczały mnie jedynie osoby(w moim mniemaniu)  posiadające kogoś sobie bliskiego. Praca, ukończenie szkoły ograniczyło moje kontakty z niegdyś bliskimi mi osobami.A nawet można powiedzieć że zakończyło. Ale również wiele innych aspektów spowodowało że poczułam się samotna.

Częstotliwość widywania się z członkami rodziny jak i również znajomymi może mieć wpływ na stan naszego zdrowia. Mówimy tutaj o osobach nam bliskich a nie przechodniach, klientach w sklepie jakim pracujecie czy osobami którzy są nam obcy.
Lekarze ostrzegają że samotność może prowadzić do wielu zaburzeń psychicznych takich jak stres, lęk, depresja oraz braku ufności. Pojawia się również coraz to więcej dowodów wskazujących na związek izolacji społecznej ze zwiększonym ryzykiem chorób fizycznych. Samotność może sprawić, że niektóre schorzenia pojawiać się będą częściej a niektóre staną się groźniejsze dla życia chorej osoby.




Naukowcy przeprowadzili badanie w 2006 roku w którym udział wzięło 2800 kobiet z rakiem piersi. Chore które rzadko widywały rodzinę jak i przyjaciół były obarczone pięciokrotnie wyższym ryzykiem śmierci aniżeli pacjentki utrzymującej wiele kontaktów. Naukowcy jednak przez długi czas mnie potrafili ustalić w jaki sposób samotność oddziałuje na organizm.

Psycholodzy z Uniwersytetu Stanowego Ohio oraz z Chicago ukazali że w układzie immunologicznym osoby samotnej następują zmiany, które prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego. Krótkotrwałe zapalenia pozwalają człowiekowi powrócić do zdrowia po infekcji lub zranieniu jednak w przypadku gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, mogą przyczyniać się do chorób układu krążenia i nowotworów.

Naukowcy dowiedli również że osoby samotne odczuwają wyższy poziom stresu podczas codziennych czynności niż ludzie otwarci na kontakty społeczne.

Nie zawsze jednak samotność powoduje problemy zdrowotne, czasami zależność jest odwrotna- problemy zdrowotne jak i fizyczne mogą przynieść ze sobą osamotnienie oraz izolację.
Osoby samotne mają większe problemy ze snem, są częściej poddenerwowane lub zestresowane, mają zwiększone ciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. W dodatku w podeszłym wieku szybciej doświadczają problemów z pamięcią jak i również myśleniem.

Niezależnie od płci czy pochodzenia ważne jest aby mieć ludzi którzy są w stanie wspierać nas emocjonalnie. My ludzie jesteśmy istotami towarzyskimi, potrzebujemy być otaczani przez innych ludzi. W otoczeniu przyjaciół, rodziny i miłości rozwijamy się, prawidłowo funkcjonujemy.

Samotność to poważny problem który da się jednak rozwikłać. Nie wstydzę się powiedzieć że sama jestem osobą samotną pomimo iż mieszkam wciąż z rodzicami. Nie ukrywam że pomaga mi w walce z tym czwórka ukochanych psów.
Problem samotności nie dotyka jedynie osób w podeszłym już wieku ale i nas osób które dopiero odkrywają życie. Bardzo często bardzo szybki bieg życia, ciągła praca uniemożliwia nam spotykanie się z bliskimi ale również coraz bardziej zamykamy się na poznawanie nowych ludzi/.
Bycie samotnym oznacza brak poczucia więzi lub opieki i nie chodzi tutaj jedynie o odizolowanie fizyczne.