poniedziałek, 27 października 2014

Naturalne antybiotyki.


Nastała jesień. Dla innych depresyjna pora roku a ja osobiście uwielbiam ją. Te piękne kolory...
Jesienna aura jest przecudowna.

Cóż ale także jesienią łatwo o przeziębienia, o różne choroby.Powinniśmy się więc bronić przed nimi by nie przeleżeć całej jesieni albo jej części w łóżku.

Zapewne znacie cudowne właściwości cebuli czy czosnku które nasze babcie tarkowały lub wyciskały soki i kazały nam ze smakiem się nimi nam zajadać. Miały racje.
Ale naturalne antybiotyki to nie tylko cebula i czosnek.

Właśnie w dzisiejszym poście wymienie wam innych "cudotwórców" którzy bez chemii pomogą wam w chorobach.

Antybiotyki naturalne to nic innego jak rośliny zawierające związki, które likwidują wiele bakterii i grzyby, nie wywołując przy tym skutków ubocznych.

UWAGA,UWAGA!!!!
Ich stosowanie nie może zastąpić kuracji zalecanej przez lekarzy.

1. Czosnek

Bakteriobójcze działanie czosnek zawdzięcza m. in. allicynie(ostry zapach). Związek ten niszczy m. in. paciorkowce, gronkowce-wywołuje zatrucia pokarmowe, ropne skóry, płuc, bakterie Ecoli.
Czosnek zaleca się zjadać podczas zapalenia zatok, bólu gardła,grypie,zaburzeniach jelitowych. Regularne spożywanie czosnku poprawia krążenie krwi, obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi, chroni nawet przed nowotworami. Allicyna niszczy wiele grzybów m.in. pleśniowce. Związek ten powstaje gdy zmiażdżymy lub posiekamy czosnek.
Podczas gotowania i marynowania związek  ten ulega zniszczeniu, dlatego aby w pełni wykorzystać zdrowotne działanie czosnku zaleca się jeść go na surowo.



2. Cebula

Podobnie jak czosnek,zawiera związki siarki, w tym allicynę. Sok z cebuli niszczy bakterie odpowiedzialne za infekcje skóry w tym gronkowca złocistego,przyśpiesza leczenie ran, trądziku, oparzeń. Zalecany jest również wleczeniu zapaleń zatok i oskrzeli, kaszlu,gorączce i przeziębieniu(sprawdza się sok).
Udowodniono, że cebula zapobiega miażdzycy, obniża ryzyko zawału serca, obniża ciśnienie krwi i poziom cukru krwi u diabetyków, reguluje poziom cholesterolu. Podobnie jak czosnek cebule zaleca się jeść na surowo.

3. Żurawina.

Silne właściwości antybakteryjne owoce żurawiny zawdzięczają proantocyjanidynom i kwasowi hipurowemu. Spożywanie żurawiny pomocna jest wleczeniu infekcji wywołanych przez m.in. E. coli(glównie zakażenie dróg moczowych).Kwas hipurowy zapobiega rozwoju bakterii na ściankach pęcherza moczowego, co przeciwdziała infekcją. Dodatkowo fruktoza i procyjanidyny zapobiegają przywieraniu bakterii do komórek, dzięki czemu żurawina zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł. Sok z żurawiny zmniejsza ryzyko zawału i hamuje rozwój komórek nowotworowych.


4.Propolis(kit pszczeli)

Propolis określa się często mianem antybiotyku XXI wieku. Tą przypominającą gumę żywiczną substancję pszczoły produkują z balsamicznych związków zawartych w pączkach m.in. kasztanowca, topoli, jodły i modrzewia. Kit służy pszczołom do wzmacniania konstrukcji ula, uszczelnienia gniazda i ochrony przed drobnoustrojami. Człowiek pozyskuje go, zeskrobując ze ścian ula i ramek.
W składzie kitu pszczelego wyodrębniono ok. 300 substancji( m.in. balsamy, wosk, olejki eteryczne,pyłek kwiatowy).Jego silne antybakteryjne,przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne właściwości wynikają najprawdopodobniej z współdziałania ich wszystkich.
Propolis zwalcza choroby infekcyjne n.p: opryszczkę, zapalenie zatok i migdałków. Pomaga w stanach zapalnych dziąseł i paradontozy. Można stosować go przy wrzodach, wypryskach. Wzmacnia układ odpornościowy,przyśpiesza gojenie ran,wiąże trujące metale.
Stosowanie propolisu zawsze skonsultuj z lekarzem.  

5. Cynamon.

Olejek eteryczny uzyskiwany z kory cynamonowej ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i anty grzybobójcze. Pomaga w walce  z wypryskami(miód+ cynamon), trądzikiem. Cynamon stosuje się również w przypadku niestrawności, wzdęć,biegunce i mdłościach. Łagodzi nadkwasność soku żółciowego.
Stosowany zewnętrznie łagodzi bóle mieśni i ścięgien.

6. Oregano.

Tymol i karwakrol zawarte w olejku eterycznym oregano maja właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i przeciw pasożytnicze. Oregano stosuje się również w przypadku zapaleniu oskrzeli, zaburzeniach trawienia. Stosowany zewnętrznie uśmierza bóle reumatyczne i migrenowe.



7. Bazylia.

Bazyliowy olejek eteryczny działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, zwalcza pasożyty. Napar z liści bazylii zalecany jest w niestrawności i braku apetytu, pomaga leczyć wzdęcia, stany zapalne gardła. Kompresy pomagaja w leczeniu migren,zmniejsza obrzęki. Tak jakoregano bazylia nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, karmiących i małym dzieciom.



To nie są wszystkie naturalne antybiotyki.
Pamiętajcie że nie jest zalecane jednak aby taka kuracja trwała zbyt długo i była skonsultowana z lekarzem.
A może wy macie swoje domowe sposoby na wygranie walki z chorobą?