wtorek, 22 lipca 2014

Jak oddychać podczas ćwiczeń?



Każdy z nas wie jak ważne jest dobry wdech i wydech podczas ćwiczeń. "Wdech i wydech", "Oddychaj"- doskonale znam te słowa.

Prawidłowo wykonywany wdech i wydech może zmaksymalizować efekty twego treningu.

Za żadne skarby nie wstrzymuj powietrza!!Nawet na moment. Może to mieć negatywne skutki t.j. nagłe zwiększenie ciśnienia krwi czy utrudnienia w "transporcie" krwi do mózgu. O wiele szybciej przez to stajesz się zmęczona podczas treningu i nie masz ochoty na ciąg dalszy.

Wdech i wydech!!!
Pamiętaj tylko o jedynym. Zależnie od formy treningu jaki wykonujesz mamy inne techniki oddechu.
Nie ma jednej techniki.
Myśl o nim i kontroluj go aby uzyskać szczytową i dawać z siebie wszystko.

Ćwiczenia cardio? W nim właśnie stały, równy oddech pomoże ci w organizmie podnieść poziom tlenku azotu, który sprawia że lepiej krąży krew. Najlepiej jeśli będziesz wdychać powietrze ok 3 sekundy a wydychać przez 2.Jednak uwierz że dzięki temu nie dostaniesz szybko zadyszki i wydłużysz czas np. biegu.

Ćwiczenia z ciężarkami które uwielbiam i mówię "kobiety nie bójcie się ćwiczyć z ciężarkami". To świetnie wysmukli waszą sylwetkę i doda wam siły.Ale wracając do oddechu tu bierz wydech w bardziej lżejszej części ćwiczenia a wdech podczas tej bardziej wymagającej. Bardzo jednak polecam wypróbować manewr Valsalva(włoski lekarz i anatom żyjący na przełomie XVII/XVIII w). Polega on na wzięciu wdechu podczas łatwiejszej części wykonywanego ćwiczenia po czym wstrzymujesz oddech na chwilkę i gdy już zbliżasz się do jej bardziej wymagającej części i wyciśnięciu ciężaru wydychasz powietrze. Dzięki takiemu oddechowi zachowujesz odpowiednią posturę a twoje mięśnie tułowia się dodatkowo wzmacniają.
Ta metoda nie jest jednak dla Ciebie jeśli masz problemy z układem krążenia-pamiętaj wstrzymanie oddechu podnosi ciśnienie krwi!!!


Rozciąganie czyli totalne rozluźnienie po ciężkim i wymagającym treningu. Skup się więc na głębokich wdechach które uspokoją twój oddech i troszkę cię zrelaksują jak i twe mięśnie. W ten właśnie sposób rozciągniesz się skuteczniej. Dobry streczing to brak kontuzji. Pamiętaj o tym. Ważne jest rozciągnięcie po każdym treningu. Po głębokim wdechu czas na naturalny wydech.

No i odpoczynek. Ale ja nigdy nie ciesze się na myśl o odpoczynku. Uwielbiam czuć jak moje ciało się zmęczyło, ale z każdym kolejnym dniem potrzebuje więcej. Dlatego też nie czekam na odpoczynek. Daje z siebie 100% ale z głową.
Gdy będziesz oddychał/ała z głową zapewne nie poczujesz nawet że to już koniec dzisiejszego treningu.
Po treningu twój organizm potrzebuje tlenu do uzupełnienia zapasów energii. Dlatego często po treningu jesteś senna i zmęczona.
Warto oddychać w przerwach między ćwiczeniami przeponą. Dzięki temu więcej tlenu dostaje się do płuc i mięśni.
Oddychać przeponą zaczniesz wtedy, gdy zamiast unosić w górę i w dół klatkę piersiową podczas oddechu, wykonasz wdech powietrza do brzucha. Poćwicz, kładąc dłoń właśnie na klatce piersiowej i spróbuj nabrać powietrza brzuchem. Jeśli czujesz pod dłonią, że klatka się unosi – wykonujesz oddech nieprawidłowo. Jeśli jednak nie wyczuwasz unoszenia (a jesteś pewna, że oddychasz!), brawo! – oddychasz przeponą

A Ty oddychasz prawidłowo? :)