czwartek, 24 listopada 2016

ZARA WYPUSZCZA EKOLOGICZNĄ LINIĘ UBRAŃ.


Kto z Was nie zna Zary? Hiszpańska marka najszybciej ze wszystkich sieciówek przekazuje swoim odbiorcom trendy prosto z wybiegów. Fast Fashion ma jednak swoje skutki uboczne również dla środowiska. Firmy odzieżowe dlatego coraz intensywniej promują strategie zrównoważonego rozwoju. Inditex nie chce być w tyle(inne sieciówki od lat angażują się w ekologiczne projekty i tworzą kolekcję z organicznych materiałów t.j. H&M, C&A, MARKS&SPENCER). Już teraz w Zarze pojawiła się kolekcja o nazwie "Join Life" ubrania z taką metką w całości wykonane są z certyfikowanych materiałów jak i bawełna organiczna czy wtórna wełna. Ekologiczna linia jest mocną przeciwwagą dla rzeczy wykonanych z tanich, sztucznych materiałów.



Zara nie kończy jednak swej misji na eko ubraniach. #JoinLife to klucz do światowej kampanii społecznej która obejmuje również "Boxes from the past". Kartony z wtórnej tektury ostaną użyte do wysyłki rzeczy zakupionych przez internet. To jednak nie wszystko- w trzystu europejskich salonach sieciówki pojawią się pojemniki na niechcianą odzież(dowolnej marki). W Polsce mają one być w roku 2017. Ubrania ze zbiórki będą poddane recyklingowi, by ponownie użyto ich w kolekcjach sieciówki.


Bawełna jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów, jednym z celów Zary jest zwiększenie ilośći bawełny pochodzącej z najbardziej zrównoważonych źródeł, zarówno na poziomie ochrony środowiska jak i społecznym.

Bawełna organiczna- jej uprawa chroni środowisko, różnorodność biologiczną z jej otoczenia i ludzi którzy ją uprawiają. Jest ona uprawiana bez nawozów, pestycydów chemicznych i jej nasiona nie są modyfikowane genetycznie.

Bawełna z recykling- podczas procesów produkcji bawełny z recyklingu zużywa się mniej wody i energii, mniej zasobów naturalnych i generuje się mniej odpadów w związku z czym wpływ na środowisko jest mniejszy.



Tencel lyocell jest to włókno drzewne pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, w których drzewa uprawia się w sposób kontrolowany i w ramach programów gwarantujących ich zalesianie.
Ponadto proces produkcji włókien przeprowadza się w zamkniętym obiegu, który umożliwia ponowne wykorzystanie 100% wody i 95% substancji chemicznych, które zostały zastosowane.

Tkaniny z recyklingu- podczas procesów produkcji bawełny, wełny lub poliestru z recyklingu zużywa się mniej wody i enrgii, mniej zasobów naturalnych i generuje się mniej odpadów, w związku z czym ich wpływ na środowisko jest mniejszy.

+Animal Friendly
+Forest Friendly