piątek, 11 września 2015

Czy fluor tak naprawdę szkodzi?



Fluor. Od razu nasuwa się wraz z tym pierwiastkiem chemicznym pasta do zębów. I macie rację fluor właśnie dodawany jest do produktu dzięki któremu oczyszczamy swe zęby z bakterii. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy fluor jest dobry dla naszego zdrowia ale i otoczenia?

Nie zdawałam sobie nigdy z tego sprawy. Mycie zębów przecież to mus a a mi zależało ażeby zęby były śnieżnobiałe, odświeżone i czyste. Im mocniejsza była w ustach tym lepiej. Nie czytałam ich składów, nie interesowałam się co tam w środku drzemie i jaki wpływ ma na mnie i moje uzębienie.




Od ponad trzech miesięcy przerzuciłam się na pasty nie zawierające fluoru oraz SLS- które omijam szeroko.
Czy widzę różnicę? Owszem i to diametralną. Od bardzo długiego czasu walczyłam z malutkimi krostkami na podbródku i nie mogłam się z nich wyleczyć. Owszem wszystko zrzucałam na nieprawidłową pielęgnację, odrzuciłam wiele kosmetyków i byłam bardzo ostrożna a krostki jak były tak były. Pojawiły się stany zapalne a wraz z nimi blizny. Nie wiedziałam co robić. No i objawienie stało się wraz z zakupem nowej pasty-naturalnej bez fluoru właśnie i SLS. Krostki zniknęły poniżej ust i to nie za spraw zmiany pielęgnacji gdyż wciąż stosuje te same kosmetyki jak w czasie stosowania past z fluorem. Gdy dużo czytałam na temat fluoru dowiedziałam się iż jego nadmiar powoduje właśnie trądzik fluorowy. Zmiany lokalizują się wokół ust, brody, nosa, czoła i zaostrzają się po umyciu zębów.

Wraz ze stosowaniem bardziej naturalnych past a czasami nawet jedynie oleju kokosowego który pięknie wybiela zęby widzę zmianę. Zęby są naprawdę czyste, nie ma nieprzyjemnego zapachu w ciągu dnia oraz nie mam żadnej próchnicy. Jako że noszę aparat ortodontyczny stały jestem pod ciągłą opieką ortodonty i mówi że moje zęby są naprawdę w świetnym stanie. Także więc nie ma czego się bać rezygnując z pasty z  fluorem.

Oto gdzie znaleźć można fluor pod różnymi postaciami:


  "Gazowego fluoru używa się przy produkcji monomerów, fluorowanych alkenów, z których otrzymuje się teflon i jego pochodne. Oprócz tego jest stosowany do produkcji halonów, które są stosowane jako ciecze chłodzące i hydrauliczne (np. freon). Inne zastosowania:
  • kwas fluorowodorowy (HF) oraz fluorki litowców i amonu są używane do trawienia szkła, m.in. w żarówkach
  • jednoatomowy fluor jest używany w produkcji półprzewodników
  • sześciofluorku uranu (UF6) używa się do wzbogacania uranu
  • heksafluoroglinian sodu (występujący naturalnie jako minerał kriolit) jest używany w elektrolitycznym otrzymywaniu glinu
  • fluorek sodu był kiedyś używany jako insektycyd, głównie przeciwko karaluchom
  • niektóre inne fluorki są często dodawane do past do zębów i (co budzi czasem kontrowersje) do wody pitnej, aby zapobiegać próchnicy zębów.
  • sześciofluorek siarki (SF6) jest stosowany zamiast powietrza w rozdzielniach i transformatorach, gdyż ma 3 razy lepsze właściwości izolacyjne, niż powietrze, co zmniejsza ilość potrzebnego miejsca.
  • fluorodeoksyglukoza znakowana izotopem 18F (18F-FDG ) jest wykorzystywana w pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej."

Zaznaczę że fluor wielce szkodliwy jest dla dzieci które dokładnie nie wypłukują pasty z jamy ustnej i często pastę wraz z fluorem połykają. Toteż uważam że szczególnie małe dzieci powinny stosować pastę pozbawioną fluoru.
Fluor w pastach do zębów chroni zęby u ludzi jedynie do 20. roku życia. I to jedynie wtedy, gdy się go nie przedawkuje. 
Moim zdaniem to właśnie fluor przebarwiał moje zęby, były słabsze i bardziej chropowate. Teraz tego nie odczuwam wręcz przeciwnie zęby są mocne i zdrowe no i pozbyłam się nieprzyjemnych żółto-brunatnych przebarwień przez które wstydziłam się uśmiechać.

Z wielu badań wynika, że fluor duże dawki fluoru wypierają wapń, doprowadzając do kruchości kości, problemy ze stawami czy deformacji kręgosłupa. Ponadto blokuje wchłanianie magnezu, odpowiedzialnego za funkcjonowanie układu nerwowego.  Ma negatywny wpływ na system odpornościowy i u dzieci może powodować chroniczne zmęczenie, obniżać poziom IQ, obniżać umiejętności uczenia się, powodować letarg i depresję.

Naprawdę jestem zadowolona z pozytywnego działania odstawienia past z fluorem, również nie stosuje szczoteczek plastikowych jakie są dostępne w drogeriach. Bardzo fajną znalazłam z firmy ecobamboo który zrobiony jest z bambusa moso który bez obaw nie jest spożywany przez pandy. Natomiast włosie jest zrobione z Nylonu4 które wolne jest Bisfenolu A,który negatywnie wpływa na nasze zdrowie i zawierają go niektóre szczoteczki plastikowe. Ja zakupiłam swoją o TU.



A Wy stosujecie pasty zawierajace fluor? A może tak jak ja używacie naturalnych past? Jeśli tak jaka jest Wasza ulubiona?