czwartek, 30 kwietnia 2015

Herbata.


Od setek a nawet tysięcy  lat wiadomo że zdrowie to herbata.
tumblr_lctkq3itbz1qzo6o4o1_5001.jpg


Więc i my w XXI wieku pełnym gotowych "pysznych" napoi gazowanych jak i nie,pełnych cukru i wielu wielu konserwantów powinniśmy nie zapominać o tradycyjnej herbacie. A to dlaczego?
Herbata może zapobiegać przybieraniu na wadze oraz rozwojowi niektórych rodzajów raka, nadciśnienia i chorób układu krążenia.-wynika z jednych badań amerykańskich naukowców.
Autorzy badań twierdzą, że zielona herbata pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, a nawet sprzyja odchudzaniu, gdyż zwiększa wydatek energetyczny organizmu i przyspiesza spalanie tłuszczu. 

Podczas jednego z eksperymentów wykazano, że osoby, które regularnie piły zieloną herbatę z zawartością kofeiny przez 12 tygodni, straciły przeciętnie ok. 1,5 kg wagi, chociaż stosowały przez ten okres taką samą dietę, co zazwyczaj.
Inne badanie zasugerowało, że po wypiciu herbaty człowiek spala w ciągu doby o 100 kcal więcej. 

Niektórzy naukowcy próbowali z kolei dowieść, że zielona herbata może zmniejszać ryzyko niektórych rodzajów nowotworu, np. raka prostaty, piersi, płuc, skóry, czy układu pokarmowego. Jako jeden z przykładów podano mężczyzn, spośród których na raka prostaty zachorowało 9 proc. spośród tych, którzy byli konsumentami herbaty i 30 proc. tych, którzy nie pili herbacianego wywaru.

Badanie przeprowadzone przez włoskiego naukowca dr Claudio Ferri pokazało z kolei, że czarna herbata obniża ciśnienie krwi i neutralizuje negatywne efekty diety wysokotłuszczowej. "Wyniki naszego badania sugerują, że picie już jednej filiżanki herbaty dziennie pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i stan naczyń krwionośnych. Picie herbaty może znacząco redukować ryzyko wylewu, zawału i innych chorób układu krążenia" - mówi badacz

Ponadto jedno z badań wykazało, iż picie herbaty zmniejsza o 30 proc. ryzyko złamań kości biodrowej u ludzi po 50. roku życia.
Dlatego i my teraz wiemy że herbata to samo zdrowie :)

Jak działa alkohol na twój organizm.

Nie od dziś wiemy że alkohol szkodzi naszemu zdrowiu ale i myślą. Rzec można że po nim nie myślimy racjonalnie. Zwyczajnie otumania.
Ale jaki naprawdę ma wpływ alkohol na nasz organizm?
Droga alkoholu przez twój organizm jest dłuższa aniżeli Ci się wydaje. Związek ten wyrządza wiele szkód zanim trafi jeszcze do mózgu czy wątroby


http-25-media-tumblr-comtumblr_lq4unxdztu1qjnebvo1_500.jpg

Przełyk.
Spozywany alkohol trafia do naszego organizmu poprzez jame ustną i przełyk.Może on wywołac przewlekły stan zapalny błony śluzowej wyścielającej te odcinki przewodu pokarmowego. Dodatkowe podrażnienia przełyku są powodowane wymiotami które towarzyszą często spożyciu alkoholu.
Układ krwionośny.
Poprzez naczynia krwionośne alkohol dostaje się do praktycznie wszystkich narządów w naszym ciele. Powoduje zniszczenie nie tylko tkanek budujących organy wewnętrzne ale również tych tworzących kości, mięśnie i skórę. Dodatkowo obniża poziom glukozy we krwi co skutkuje drżeniem rąk i zawrotami głowy.
Wątroba.
Gruczoł ten również bierze udział w odfiltrowaniu alkoholu z krwi jednak podczas tego procesu może ulec poważnym uszkodzeniom. Etanol znajdujący się w tzw. napojach wyskokowych niszczy tkanki wątroby. Może doprowadzić do niewydolności tego gruczołu, jego marskość a nawet pojawieniu się w nim komórek rakowych.
Żołądek i jelito cienkie.
Przez ścianki tych narządów przenika do krwi najwięcej alkoholu. Zaburza on pracę jelita cienkiego, przez co utrudnione jesy wchłanianie pokarmów przez nasz organizm. W żołądku natomiast wywołuje stan zapalny i krwawienie z błony śluzowej.
Nerki.
Narządy te odpowiedzialne są za przefiltrowanie krwi i pozbycie się z niej szkodliwych toksyn, w tym alkoholu. Odsączone związki trafiają do układu moczowego. Alkohol odprowadzany jest z organizmu wraz z wodą,co prowadzi do odwodnienia organizmu,które wywołuje uczucie niewyspania oraz kaca.


images.jpeg


A jak wpływa na pracę mózgu?

Kora mózgu.
Alkohol spowalnia reakcję kory mózgowej poprzez obniżenie aktywności elektrycznej mózgu. Przez to bodźce zewnętrzne są rozpoznawane z opóźnieniem. Zaburzone jest również tzw. trzeźwe myślenie.
Podwzgórze i przysadka mózgowa.
Te części mózgu odpowiadając za bezwzględne reakcje organizmu oraz za wytwarzanie i wydzielanie hormonów. Alkohol powoduje rozluźnienie połączeń neuronowych, co prowadzi do nagłego wzrostu popędu seksualnego.
Móżdżek.
Odpowiada on za koordynacje ruchów i utrzymanie równowagi ciała. Alkohol zaburza pracę tego obszaru mózgu, przez co osoby podczas upojenia alkoholowego nie potrafią iść w lini prostej i nie potrafią utrzymać sylwetki w pionie.
Rdzeń przedłużony.
Skupione są w nim nerwy odpowiedzialne za mimowolne odruchy takiej ka m.in. oddychanie,skurcze mięśnia sercowego czy ziewanie i wymioty. W wyniku działania alkoholu na ten obszar mózgu,człowiek czuje się śpiący i spada temperatura jego ciała. Aby zapobiec tym zmianom potrzebujesz zastrzyku węglowodanów. Dlatego podczas upojenia alkoholowego czujemy głód.