czwartek, 10 kwietnia 2014

Jak działa alkohol na twój organizm.

Nie od dziś wiemy że alkohol szkodzi naszemu zdrowiu ale i myślą. Rzec można że po nim nie myślimy racjonalnie. Zwyczajnie otumania.
Ale jaki naprawde ma wpływ alkohol na nasz organizm?
Droga alkoholu przez twójk organizm jest dłuższa anizeli Ci się wydaje. Związek ten wyrządza wiele szkód zanim trafi jeszcze do mózgu czy wątroby.



Przełyk.
Spozywany alkohol trafia do naszego organizmu poprzez jame ustną i przełyk.Może on wywołac przewlekły stan zapalny błony śluzowej wyścielającej te odcinki przewodu pokarmowego. Dodatkowe podrażnienia przełyku są powodowane wymiotami które towarzyszą często spożyciu alkoholu.
Układ krwionośny.
Poprzez naczynia krwionosne alkohol dostaje się do praktycznie wszystkich narządów w naszym ciele. Powoduje zniszczenie nie tylko tkanek budujących organy wewnętrzne ale również tych tworzących kości, mięśnie i skórę. Dodatkowo obniża poziom glukozy we krwi co skutkuje drżeniem rąk i zawrotami głowy.
Wątroba.
Gruczoł ten również bierze udział w odfiltrowaniu alkoholu z krwi jednak podczas tego procesu może ulec poważnym uszkodzeniom. Etanol znajdujący się w tzw. napojach wyskokowych niszczy tkanki wątroby. Może doprowadzić do niewydolności tego gruczołu, jego marskość a nawet pojawieniu się w nim komórek rakowych.
Żołądek i jelito cienkie.
Przez ścianki tych narządów przenika do krwi najwięcej alkoholu. Zaburza on pracę jelita cienkiego, przez co utrudnione jesy wchłanianie pokarmów przez nasz organizm. W żołądku natomiast wywołuje stan zapalny i krwawienie z błony śluzowej.
Nerki.
Narządy te odpowiedzialne są za przefiltrowanie krwi i pozbycie się z niej szkodliwych toksyn, w tym alkoholu. Odsączone związki trafiają do układu inoczowego.Alkohol odprowadzany jest z organizmu wraz z wodą,co prowadzi do odwodnienia organizmu,które wywołuje uczucie niewyspania oraz kaca.


images.jpeg


A jak wpływa na pracę mózgu?

Kora mózgu.
Alkohol spowalnia reakcję kory mózgowej poprzez obniżenie aktywności elektrycznej mózgu. Przez to bodźce zewnętrzne są rozpoznawane z opóźnieniem. Zaburzone jest również tzw. trzeźwe myślenie.
Podwzgórze i przysadka mózgowa.
Te części mózgu odpowiadając za bezwzględne reakcje organizmu oraz za wytwarzanie i wydzielanie hormonów. Alkohol powoduje rozluźnienie połączeń neuronowych, co prowadzi do nagłego wzrostu popędu seksualnego.
Móżdżek.
Odpowiada on za koordynacje ruchów i utrzymanie równowagi ciała. Alkohol zaburza pracę tego obszaru mózgu, przez co osoby podczas upojenia alkoholowego nie potrafią iść w lini prostej i nie potrafią utrzymać sylwetki w pionie.
Rdzeń przedłużony.
Skupione są w nim nerwy odpowiedzialne za mimowolne odruchy takiej ka m.in. oddychanie,skurcze mięśnia sercowego czy ziewanie i wymioty. W wyniku działania alkoholu na ten obszar mózgu,człowiek czuje się śpiący i spada temperatura jego ciała. Aby zapobiec tym zmianom potrzebujesz zastrzyku węglowodanów. Dlatego podczas upojenia alkoholowego czujemy głód.

Cóż piszę na ten temat gdyż w sobotę sama spożyłam dużą ilość alkoholu i chciałam dowiedzieć się więcej o tym jak i podzielić się z mą dotychczasową wiedzą. Mam nadzieje że rozwikłałam zagadkę. I choć troszkę pomogłam wam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz :)